עולם המושגים של עיצוב טפטים

האם אתם יודעים מהם צבעים מתקדמים או עיצוב כולל באמצעות טפטים? אם לא אז זוהי בדיוק הנקודה שהייתי רוצה לגעת בה במאמר זה – מושגים שייתכן ומבלבלים אתכם או שנשמעים לא מובנים או מוכרים אך הם למעשה די פשוטים וקלים להבנה. אז נתחיל עם המושגים שהתחלתי את המאמר בהם: צבעים מתקדמים הם לרוב צבעים חמים כגון אדום, כתום או צהוב או לחלופין צבעים כהים שגורמים למשטחים שונים להיראות קרוב יותר או רחוק יותר ממה שהם באמת. עיצוב כולל משמעותו לרוב עיצוב פרחוני או תבנית גלילה המכסה את כל הטפט, כלומר עיצוב שמונע ממרכיב מסוים מלבלוט יותר מהאחרים. אילו עוד מושגים שווה להכיר?

צבעים אנלוגיים לדוגמא אלו צבעים המתייחסים אחד לשני, כלומר הנמצאים ביחס ביניהם, על גלגל הצבעים. מדובר בקבוצות של שלושה צבעים הנמצאים זה לצד זה על גלגל הצבעים וחולקים ביניהם צבע אחד כאשר צבע אחר הוא הדומיננטי כלומר הראשי. לדוגמא אדום, כתום וכתוםאדום. אנלוגיה משמעותה זהות או קרבה בין דברים וכאשר עושים שימוש בצבעים אנלוגיים מקבלים עיצוב עשיר ומראה מונוכרומטי היינו בעל אחידות של צבע מסוים. צבעים אלו נותנים מראה הרמוני לבית אך יש שיגידו כי העדר הניגודיות הופכת את העיצוב למשעמם וחסר ברק ייחודי. לדעתי בכל הקשור אל טפטים לקיר – משעמם דווקא יכול להיות הפתרון הנכון.

המושג הבא שארצה לבאר הינו אפליקציה – אז לא, לא מדובר באפליקציה לסמארטפון או לכל מכשיר אחר אלא בעיצוב או אלמנט עיצובי מבד או מכל חומר אחר שמודבק או מורכב על פני משטח אחר וגדול יותר. לדוגמא אם יש טפט עם רקע חלק או עם תבנית מסוימת ועליו מורכב טפט אחר או אמצעי עיצובי אחר. במקרה כזה, השני ייקרא אפליקציה. המושג האחרון שאגע בו במאמר הזה נקרא בטיק והוא מתייחס לתבניות גיאומטריות לא ישירות עם השפעה הודית – מזרחית. בטפט מסוג בטיק לרקע יש עיצוב של צביעה אחידה והשם של המושג מגיע משיטה לצביעת עיצובים על בד מבלי להסיר את הווקס שמכסה את החלקים שלא נועדו לצביעה